poniedziałek, 4 maja 2020

Palcem po mapie

Dzień dobry Drugoklasiści :) !

Zaczynamy kolejny tydzień naszej zdalnej nauki :). Czy słyszeliście kiedyś o takim powiedzeniu jak: „Podróżować palcem po mapie”? Podróże na pewno kojarzą się Wam z wyjazdami w konkretne miejsca korzystając z różnych środków transportu: rowerów, autobusów, pociągów, samochodów czy samolotów. Ale jak należy rozumieć wcześniej wspomniane przysłowie? Znaczy ono tyle, co wyobrażać sobie jakąś podróż, ale nie odbywać jej w rzeczywistości - z różnych powodów. Jak wiecie, obecnie mamy taką sytuację, że nie mogliśmy na weekend majowy wybrać się w podróż np. do Wrocławia, aby zobaczyć jak żyją zwierzęta w tamtejszym Zoo, czy do Poznania, aby odwiedzić Termy Maltańskie i popluskać się w basenach. I to właśnie takie momenty, kiedy to większość czasu spędzamy w domu, sprzyjają podróżom palcem po mapie.. :)

W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy tematy, które są związane z naszym krajem. Polska, bo oczywiście o niej mowa, to bardzo różnorodny i ciekawy kraj. Znajdziemy tutaj: morskie wybrzeża, jeziora, lasy, pagórki, równiny, góry i wiele innych krajobrazów. 

W podręczniku znajdziecie mapę Polski, na której zaznaczone są największe miasta oraz państwa, z którymi sąsiadujemy. U dołu mapy znajduje się legenda. Nie jest to jednak taka legenda, jak ta o Smoku Wawelskim czy Syrence Warszawskiej :).  Legenda mapy, to miejsce, w którym wyjaśnione są wszystkie symbole narysowane na mapie. Znajdują się tam różne kolory: różne odcienie zielonego - mówią nam one o tym, że znajdujemy się tam niziny - czyli tereny płaskie, żółtego - są to wyżyny, czyli miejsca, gdzie pojawia się coraz więcej wzniesień i czerwonego - są to góry, czyli tereny, które położone są najwyżej.








Po obejrzeniu zdjęć, które przedstawiają jak bardzo różnorodny jest krajobraz Polski proszę, aby każdy z Was otworzył zeszyt i zapisał dzisiejszy temat.


4 V 20

Lekcja

Temat: Palcem po mapie.


Otwórzcie podręcznik na stronie 20-21. Przeczytajcie informacje o Polsce i przyjrzyjcie się zdjęciom jednych z najciekawszych miejsce, które znajdują się w naszym kraju.



Po zapoznaniu się z informacjami na stronie 20-21 przejmy na kolejną stronę. Na stronie 22 znajdziecie grę "Państwa-miasta" - spróbujcie w nią zagrać z rodzicami czy rodzeństwem, jeśli tylko będziecie mieli na to ochotę :).
Na stronie 23 znajdziecie ciekawostki dotyczące ceramiki. Ceramiką nazywamy przedmioty, które najczęściej wykonane są z gliny, a po uformowaniu wypala się je w specjalnych piecach w bardzo wysokich temperaturach. Zanim przejdziecie do podręcznika zapoznajcie się ze zdjęciami, które umieszczam poniżej. Przedstawiają one w jaki sposób powstawały przedmioty ceramiczne kiedyś i jak to wygląda współcześnie.






Po zapoznaniu się z informacjami w podręczniku proszę, aby każdy z Was przeszedł do ćwiczeń - strona 19 i 20. Pamiętajcie, aby pisać starannie :). Nie musicie wykonywać od razu wszystkich ćwiczeń, róbcie przerwy na odpoczynek.. :)



Po wykonaniu zadań z języka polskiego możecie zrobić sobie tradycyjną przerwę, którą możecie wykorzystać na obejrzenie filmu, który umieszczam poniżej.
W filmie wybierzecie się w podróż po miastach Polski!
Udanej podróży :) !





Po krótkiej przerwie przechodzimy do matematyki - dzisiaj zajmiemy się obliczeniami zegarowymi, co nie sprawiało Wam większych problemów :).
Zanim przejdziecie do podręcznika i ćwiczeń zaczniemy od krótkiego przypomnienia.


W podręczniku na stronie 48-49 znajdują się zadania, które wykonajcie ustnie - nie musicie zapisywać rozwiązań w zeszycie.



W ćwiczeniach na stronie 42 znajdują się zadania do wykonania. Jestem pewna, że świetnie sobie z nimi poradzicie. Do dzieła :)! 



Na dzisiaj to już wszystko. Świetnie się spisaliście :) !



Trzymajcie się ciepło!
Pozdrawiam!


19 komentarzy:

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Kochani Drugoklasiści! Rok szkolny 2019/2020 właśnie dobiegł końca! Ostatnie 3 miesiące tego roku szkolnego były bardzo trudne dla wszy...