Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić o przysłowiach i porównaniach. Na pewno każdy z Was zna wiele przysłów, niektórych pewnie używanie w codziennym życiu.
Czy słyszeliście kiedyś przysłowie, które jest tematem naszej dzisiejszej lekcji: "Bez pracy nie ma kołaczy"?
Przysłowie to uczy nas, że należy ciężko pracować, aby osiągnąć upragniony cel czy zwyciężyć. Praca jest środkiem do sukcesu i nie ma możliwości, aby bez wysiłku udało nam się spełnić marzenia. Najlepszym przykładem prawdziwości tego powiedzenia jest życie sportowców, którzy od dziecka musieli ciężko trenować, aby w życiu dorosłym świętować sukcesy.
Przysłów jest bardzo dużo - tak naprawę, to na każdą okazję można jakieś znaleźć. Poniżej przedstawię Wam kilka popularnych przysłów oraz to w jaki sposób należy je rozumieć.
- "Aby do wiosny" - Tego przysłowia nie należy traktować dosłownie. Przysłowie to odwołuje się do dwóch pór roku - zimy i wiosny. Zima to okres kiedy świat usypia, jest szaro, mroźno i nieprzyjemnie. Wiosna to symbol nowych narodzin, natura budzi się do życia, przez co świat staje się piękniejszy. Kiedy w naszym życiu trafi się gorszy okres, problemy, smutek traktujemy tan czas jako zimę. Pragniemy, aby nasze życie się zmieniło, by zaczęło dziać się lepiej, by wreszcie nastała w nim wiosna.
- "Być pracowitym jak pszczoła" - Przysłowie to jest pewnego rodzaju komplementem. Używamy go opisując człowieka, który lubi pracować i poświęca temu wiele czasu. W ten sposób doceniamy taką osobę porównując jego wysiłki do pracowitych i pożytecznych pszczół.
- "Co dwie głowy, to nie jedna" - Przysłowie to mówi, że dwie osoby są wstanie zdziałać więcej niż jedna. Kiedy napotykamy trudności czy to w pracach codziennych czy w pracy zarobkowej, warto aby na nasz problem spojrzał ktoś "świeżym okiem". Może się okazać, że rozwiązanie było łatwiejsze niż nam się wydawało.
- "Ćwiczenie czyni mistrza" - Przysłowie to przypomina nam, że powtarzanie czynności, pozwali dojść nam do mistrzowskiej wprawy. Nie wolno się poddawać w razie porażki, lecz poprzez ćwiczenie umysłu, ciała i własnej woli cały czas dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu.
- "Czuć się jak ryba w wodzie" - Oznacza to, że w pewnych sytuacjach jest nam nie tylko komfortowo, ale wręcz cudownie. Przysłowie to najczęściej odnosi się do różnego typu zawodów (piekarz w piekarni może czuć się jak ryba w wodzie), ale również do przyjemnych sytuacji.
O kolejnych przysłowiach dowiedzie się czytając dzisiejsze teksty w podręczniku, ale zanim zabierzecie się za czytanie proszę, aby każdy z Was zapisał dzisiejszy temat.
14 V 20
Lekcja
Temat: Bez pracy nie ma kołaczy.
Po zapisaniu tematu proszę, aby każdy z Was otworzył podręcznik na stronie 42 i 43. W pierwszym tekście pt.:"O pracy" poznacie kilka kolejnych przysłów, a na kolejnej stronie znajduje się wiersz, którego autorem jest Julian Tuwim, pod tytułem "Chrząszcz". Życzę Wam miłej lektury :).
Po przeczytaniu tekstów w podręczniku proszę, aby każdy z Was przeszedł do ćwiczeń - strona 37 i 38. Pamiętajcie, aby pisać starannie.
Po wykonaniu zadań z języka polskiego czas na tradycyjną przerwę :).
Dla chętnych zamieszczam bajkę: "Masza i Niedźwiedź - Bez pracy nie ma kołaczy".
Po krótkiej przerwie czas na matematykę. Dzisiaj, tak jak w poprzednich dniach, będziemy ćwiczyć tabliczkę mnożenia.
Pracę rozpoczynamy od zadań w podręczniku - strona 61. Po wykonaniu tych zadań przejdźcie do ćwiczeń i rozwiążcie zadania ze strony 52.
Proszę, aby każdy z Was pracował samodzielnie - bez pomocy Rodziców czy kalkulatora :). Powodzenia!
Na dzisiaj to już wszystko - czas na odpoczynek :) !
Trzymajcie się ciepło!
Pozdrawiam!