środa, 1 kwietnia 2020

W dalekiej Australii

Czołem Drugoklasiści :) !

Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień.. - Kto zgadnie jaki?


Tak jest! 1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis, czyli dzień żartów :) !

Ciekawostka!

Po łacinie Prima Aprilis oznacza dosłownie 1 kwietnia. Tego dnia wszyscy, którzy mają naturę dowcipnisiów mogą się wykazać. W tym dniu celowo wprowadzamy w błąd, robimy bliskim osobom dowcipy, kłamiemy, wymyślamy fikcyjne historie i staramy się je opowiedzieć tak, by inni w nie uwierzyli. Ważne, by primaaprilisowe żarty nie były złośliwe i nikogo nie obrażały. Prima aprilis jest niezwykle popularnym zwyczajem. Żarty na prima aprilis wymyślają wszyscy – w przedszkolach, szkołach, zakładach pracy, w domach. Informacje, które mają niewiele wspólnego z prawdą, usłyszymy w telewizji, radiostacjach i przeczytamy w prasie. Trzeba mieć się na baczności i uważać, aby nie dać się nabrać.

Święto „prima aprilis” od wieków występuje na świecie, jednak różnie jest obchodzone w poszczególnych krajach. Ogólnie wszędzie panują te same zasady, to znaczy: wymyślanie żartów i kłamstw w poszukiwaniu naiwnych, którzy w nie uwierzą. I tak np.:
  • W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia jest nazywany „Dniem Głupców” (April Fools’ Day). W Wielkiej Brytanii, Australii i RPA wzajemne, żartobliwe oszukiwanie się może trwać tylko do południa.
  • W krajach germańskojęzycznych dzień ten jest nazywany po prostu „1 kwietnia”, a żart zrobiony tego dnia Aprilscherz.
  • We Francji prima aprilis jest określany jako „Dzień kwietniowej ryby” (Jour du poisson d’avril) a pierwszokwietniowe żarty nazywane są „kwietniowa ryba”. Francuzi, kiedy uda im się kogoś nabrać, przypinają mu do pleców kartkę z narysowaną rybą. Zwyczaj ten znany jest również we Włoszech i nazywany jest „Pesce d’aprile”.
  • W Szkocji 1 kwietnia znany jest jako „polowanie na głupca” (Hunt the gowk Day).
  • Na Litwie jest to „Dzień kłamcy” (Melagio diena).
  • W Portugalii to „Dzień kłamstwa” (Dia da mentira).
  • A w Rosji jest to „Dzień śmiechu” (Dień smiecha).

  (   Źródło: https://www.bezpiecznedziecko.eu/   )


A czy Wam udało się dzisiaj zrobić komuś psikusa :) ?

Jeśli nie, to przed planowaniem psikusów proszę Was o zapisanie w zeszytach dzisiejszego tematu.



1 IV 20
Lekcja
Temat: W dalekiej Australii.



Otwierając podręcznik na stronie 72-73 dowiecie się kilku ciekawych rzeczy o Australii. Czy wiedzieliście, że Australia jest najmniejszym kontynentem, który leży daleko od innych, a wyróżnia go m. in. to, że można na nim spotkać niespotykane nigdzie indziej zwierzęta? 


W zadaniu 4 zostaliście poproszeni o to, aby dowiedzieć się jakie jeszcze inne stworzenia można spotkać na rafie koralowej i na tej podstawie macie wykonać farbami ilustrację - jest to zadanie dla chętnych. Jeśli ktoś ma ochotę bierze farby, pędzle i zabiera się do tworzenia :)

Na kolejnych stronach w podręczniku, 74-75, znajduje się tekst o Aborygenach - dowiecie się kim są, jakie są ich zwyczaje oraz jak wygląda ich flaga. Na drugiej stronie znajduje się wiersz "Podróż po Australii". Jak myślicie, czy taka podróż byłaby ciekawa? Chcielibyście ją odbyć?



Po zapoznaniu się z informacjami umieszczonymi w podręczniku przechodzimy do ćwiczeń i otwieramy je na stronie 66-67. Myślę, że spodoba się Wam zadanie 3, w którym należy pokolorować obrazek przedstawiający rafę koralową i jej mieszkańców.
Zwróćcie uwagę na to, że "kropka" z zadania 6, to Wasze zadanie domowe :)



Po wykonaniu zadań z języka polskiego tradycyjnie należy Wam się przerwa :) Drugie śniadanie, kilka ćwiczeń - co, kto woli :)

Dla osób, które mają ochotę na Prima Aprilisową bajkę zapraszam na przygody Bolka i Lolka.. :)




Po krótkiej przerwie czas zabrać się za matematykę, która jest podobno królową wszystkich nauk :) Dzisiaj na matematyce zajmiemy się mnożeniem i dzieleniem liczby przez 7 w zakresie 50.
Zanim jednak przejdziecie do podręcznika zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmu, w którym przedstawiony jest sprytny sposób, który pomoże Wam dużo szybciej zapamiętać tabliczkę mnożenia. Przygotujcie palce - będą Wam potrzebne :)



Czy udało Wam się poćwiczyć tabliczkę mnożenia? Mam nadzieję, że przedstawiony na filmie sposób liczenia przypadł Wam do gustu, a tabliczka mnożenia okazała się nie taka trudna :)

Przechodzimy do podręcznika - strona 24.
Pamiętajcie, że zadania wykonujecie w zeszycie. Zadanie 4 jest dla chętnych :)


Krótkie przypomnienie nazw części  działań matematycznych:

Dodawanie: Składnik + składnik = suma 
Odejmowanie: Odjemna odjemnik = różnica 
Mnożenie: Czynnik czynnik = iloczyn 
Dzielenie: Dzielna : dzielnik = iloraz


Po wykonaniu zadań w podręczniku otwieramy ćwiczenia na stronie 20. W zadaniu 1, tak jak wczoraj, pojawia się znowu "zaczarowana" maszyna - zauważcie w jaki sposób zmieniają się liczby.

Dla chętnych jest "Ciasteczkowa gra" - potrzebne będą Wam do niej dwie kostki do gry. Miłej zabawy :)



Na dzisiaj to już koniec naszych lekcji - możecie zabrać się za robienie psikusów :)

Życzę Wam miłego dnia :)
Pozdrawiam!

19 komentarzy:

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Kochani Drugoklasiści! Rok szkolny 2019/2020 właśnie dobiegł końca! Ostatnie 3 miesiące tego roku szkolnego były bardzo trudne dla wszy...