Już za kilka dni przywitamy nowy miesiąc - maj. Maj w przychodzie jest najpiękniejszym miesiącem roku - możemy zaobserwować jak wszystko wokoło kwitnie i do woli cieszyć oczy pięknymi widokami. Maj jest także szczególnym miesiącem w historii naszego kraju - Polski, a wydarzenia historyczne, które miały miejsce w tym miesiącu, na kartach kalendarza zapisały się jako święta narodowe.
1 maja obchodzimy Święto Pracy.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi
3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja
Święta te są bardzo ważne dla historii naszego kraju, o której będziecie uczyć się w starszych klasach. Święta majowe są hucznie obchodzone w naszym kraju - organizowane są pochody, na naszej latarni morskiej 2 maja zawieszana jest ogromna biało-czerwona flaga, którą być może widzieliście w zeszłym roku.
Jak już wspominaliśmy na naszych lekcjach - najważniejszym dokumentem w Polsce jest KONSTYTUCJA. Pierwsza polska Konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. W konstytucji zapisane są wszystkie prawa i obowiązki, których musimy przestrzegać. To ona określa zasady funkcjonowania naszego państwa.
Po tych krótkich informacjach dotyczących świąt, które będziemy obchodzić przejdźmy do dzisiejszego tematu lekcji. Dzisiaj będziemy mówić o legendach polskich miast i taki właśnie temat zapiszecie w zeszytach.
Proszę, aby każdy z Was otworzył zeszyt i zapisał temat lekcji.
29 IV 20
Lekcja
Temat: Legendy o polskich miastach.
Legend polskich jest wiele. Każdy rejon naszego kraju posiada swoje legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby jakiejś legendy. Na pewno już w przedszkolu czy pierwszej klasie dowiedzieliście się, że legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy.
Słowo „legenda” wywodzi się z łaciny i oznacza coś, co należy przeczytać (od legere – czytać). Współczesne opisujemy legendy jako opowieści o postaciach historycznych lub za takie uważanych – mędrcach, rycerzach, władcach i im podobnych bohaterach - przekazywane z pokolenia na pokolenie, często w formie ustnej. Od mitów różnią się tym, że opowiadają nie o bogach, lecz o ludziach i osadzone są w realiach historycznych.
Zanim przejdziemy do podręcznika chciałabym przedstawić Wam jedną z najbardziej znanych opowieści : Legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Proszę, aby każdy z Was się z nią zapoznał. Możecie obejrzeć ją w filmie, który umieszczam Wam poniżej.
Po zapoznaniu się z legendą proszę, aby każdy z Was otworzył podręcznik do języka polskiego na stronie 16 i 17.
Wróćcie uwagę na informację dotyczącą skrótów na stronie 16.
Większość z tych skrótów znacie, ponieważ używaliśmy ich w czasie lekcji.
Po zapoznaniu się z informacjami w podręczniku przejdźcie proszę do ćwiczeń - strona 15 i 16. Wykonajcie zadania i pamiętajcie o tym żeby wszystko zapisywać starannie - nie śpieszcie się, to nie są wyścigi. Jeśli nie dacie rady wykonać wszystkich zadań od razu nie przejmujcie się - zróbcie sobie krótką przerwę i zaraz po niej wróćcie do wykonywania zadań.
Po skończeniu zadań w ćwiczeniach zróbcie sobie tradycyjną przerwę - drugie śniadanie, jakaś smaczna przekąska i chwila na zabawę :).
W wolnej chwili zapoznajcie się z piosenką o Polsce :)
Po przerwie przechodzimy do matematyki - dzisiaj zajmiemy się odejmowaniem liczb dwucyfrowych. W podręczniku na stronie 44-45 znajduje się dzisiejszy temat.
Proszę, aby każdy z Was wykonał zadanie 3 i 4 w zeszycie, zadanie 8 jest zadaniem dla chętnych. Pozostałe zadania wykonajcie ołówkiem w podręczniku.
Po wykonaniu zadań z podręcznika przechodzimy do ćwiczeń - strona 38-39.
Proszę, aby każdy z Was wykonywał zadania zgodnie z przykładami, które są umieszczone dla Was w podręczniku. Jeśli będziecie mieć problem z wykonaniem któregoś z zadań nie przejmujcie się - przeczytajcie jeszcze raz polecenie, wróćcie do podręcznika i na pewno wszystko uda się Wam rozwiązać :) !
Zadanie 6 i 7 ze strony 39 jest zadaniem dla chętnych.
Na dzisiaj to już wszystko - świetnie się spisaliście :)!
Trzymajcie się ciepło!
Pozdrawiam!
Oliwier N.obecny
OdpowiedzUsuńNatalia P. obecna
OdpowiedzUsuńAmelka Z. obecna
OdpowiedzUsuńMarcelina obecna
OdpowiedzUsuńNikodem Jar obecny
OdpowiedzUsuńAmelia Kul obecna
OdpowiedzUsuńJulia M obecna
OdpowiedzUsuńAmelia Kr. Obecna
OdpowiedzUsuńMarcin P.obecny
OdpowiedzUsuńAlan F. obecny
OdpowiedzUsuńLilianaH
OdpowiedzUsuńSzymon.P Obecny
OdpowiedzUsuńJestem
OdpowiedzUsuńJulia.Dim
OdpowiedzUsuńFranek jestem
OdpowiedzUsuńNadia TOS
OdpowiedzUsuńjestem
OdpowiedzUsuńOrianka obecna
OdpowiedzUsuńOrianka obecna
OdpowiedzUsuń