czwartek, 26 marca 2020

O kobietach

Dzień dobry :) !
Dzisiejszy temat będzie dotyczył kobiet, które jak niektórzy uważają - rządzą światem ;)


W czasie naszych lekcji poznaliście historię kilku znanych kobiet, o których czytałam Wam w książkach "Moi Bohaterowie". Pamiętacie jak nazywały się te kobiety i jak historie ich życia wpłynęły na losy ludzkości?


Dla przypomnienia:






  • Kleopatra - była ostatnią królową Egiptu z dynastii Ptolemeuszów. Uważana za jedną z najwybitniejszych kobiet żyjących w starożytności. Jej losy są ściśle związane z historią kraju, którym władała, a także z dziejami Rzymu tamtych czasów. Urodziła się w roku 69 p.n.e.


 

  • Maria Skłodowska-Curieod dzieciństwa pasjonowała ją nauka. Do tego stopnia, że została jedną z najbardziej podziwianych kobiet naukowców w historii. Dostała dwie Nagrody Nobla - w dziedzinie fizyki i chemii, mimo że wydawało się, że wszystko jest przeciwko niej: nie była bogata, była imigrantką, a poza tym była kobietą! W czasach Marii Skłodowskiej-Curie wielu ludzi uważało, że dziewczyny nie nadają się do nauki, pracy ani prowadzenia badań. Mówiono, że to są męskie sprawy. Maria nigdy się nie poddawałam i dążyła do wyznaczonego sobie celu.


 

  • Hypatia - ponad wszystko kochała wiedzę, chciała zrozumieć jak funkcjonuje wszechświat oraz miała ogromne pragnienie, by wyjaśnić to, co dzieje się wokół, poprzez naukę. Dzięki tym cechom stała się pierwszą kobietą naukowcem i matematykiem w historii, jak również pierwszą znaną filozofką. W swojej ukochanej Aleksandrii Hypatia założyła szkołę, w której uczyła studentów, jak rozbudzać w sobie ciekawość świata i patrzeć na wszystko oczami naukowca.


  • Maria Montessori - nauczycielka, która uczyła poprzez zabawę. Marię Montessori cechowało wielkie poświęcenie i zrozumienie dzieci oraz nieograniczona wyobraźnia. Dzięki temu stworzyła nowy model nauczania, metodę Montessori, zgodnie z którą szkoły zostały przekształcone w miejsca przyjazne dzieciom.



  • Virginia Woolf - była pisarką, która marzyła o tym żeby mieć własny pokój. Miała talent pisarski, ogromną wyobraźnię i dążyła do tego, by móc robić to, co sprawiało jej największą przyjemność. Dzięki tym cechom stała się jedną z największych pisarek XX wieku, autorką takich sławnych utworów, jak "Pani Dalloway" czy "Własny pokój". W swoich tekstach walczyła o to, by kobiety miały prawo do takiej samej niezależności jak mężczyźni i by dostały swoją własną przestrzeń.

I tak można by wymieniać, i wymieniać.. :) Jaki z tego wniosek? Każdy z nas ma w sobie cząstkę bohatera, i to od nas zależy w jaki sposób ją wykorzystamy.


A teraz nadszedł czasy, aby każdy z Was otworzył zeszyt i zapisał w nim dzisiejszy temat.
26 III 20
Lekcja
Temat: O kobietach.

Po zapisaniu tematu proszę, aby każdy z Was otworzył podręcznik do języka polskiego na stronie 64-65. W podręczniku znajdziecie opisy kobiet z różnych stron świata. Zwróćcie uwagę na to, jakie stroje prezentują kobiety przedstawione na fotografiach.







Po zapoznaniu się z tekstem w podręczniku, proszę przejść do ćwiczeń i otworzyć je na stronie 58-59. Kropkę z zadania nr 2 wykonujecie w zeszycie.

Po zrobieniu zadań z języka polskiego możecie zrobić sobie krótką przerwę, a zaraz po niej przejść do matematyki.

Podręcznik do matematyki otwieracie na stronie 18-19.


Zapamiętajcie! 








Po wykonaniu zadań z podręcznika, przejdźcie do ćwiczeń i otwórzcie je na stronie 16.




Zadanie domowe

  1. Poćwiczcie tabliczkę mnożeniahttps://szaloneliczby.pl/tabliczka-mnozenia-do-100/ ;
  2. Napiszcie kilka zdań o kobiecie, która Waszym zdaniem zasługuje na miano bohaterki i dlaczego. Możecie narysować także w zeszycie jej portret.

Już nie mogę się doczekać efektów Waszej pracy :)

Trzymajcie się ciepło :)
Pozdrawiam!






21 komentarzy:

  1. szymon patecki obecny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Julia Dimowska obecna

    OdpowiedzUsuń

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Kochani Drugoklasiści! Rok szkolny 2019/2020 właśnie dobiegł końca! Ostatnie 3 miesiące tego roku szkolnego były bardzo trudne dla wszy...